Miniatur Wunderland v Hamburku

V srpnu 2018 jsme letěli s manželkou na dovolenou do Hamburku hlavně kvůli tomu, abychom navštívili Miniatur Wunderland. Hned po příletu nás přivítal nápis Wilkommen in Hamburg! Hamburk je hned po Berlínu druhým největším a nejlidnatějším městem a nachází se zde jeden z největších přístavů v Evropě. Ubytovali jsme se na hotelu poblíž hamburského hlavního nádraží a druhý den jsme vyrazili pěšky směrem Miniatur Wunderland. Cesta vedla okolo hlavního nádraží přes obchodní čtvrť, ve které je impozantní architektura z červených cihel a hodně kanálů a propustí, díky kterým bylo město nazváno „Benátkami severu“. V jedné z těchto budov z červených cihel se nachází i Miniatur Wunderland.
Po zakoupení vstupenek jsme se nejdřív posilnili v jejich restauraci ve druhém patře, která vypadala jako jídelní vůz. Mimochodem za velmi dobré ceny, rozhodně doporučuji. Kolejiště je rozděleno do sekcí podle států. Rozkládá se na ploše 1496 metrů čtverečních a vlaky jezdí po tratích v délce 15,4 km. Tvůrci a zakladatelé Miniatur Wunderland jsou dvojčata Frederik a Gerrit Braunovi. Jednoho z bratrů, Gerrita, jsme potkali a velice ochotně nám podepsal vstupenky.
Ve tři hodiny jsme zahájili prohlídku. Kolejiště je ve třetím a čtvrtém patře. Prohlídka by měla začít ve čtvrtém patře a postupovat směrem dolů, ale my jsme začali  prohlídku  ve  třetím  a  pokračovali  do  čtvrtého. 🙂 Všude, kam se
Na videa se můžete podívat zde: 


  hnete, je na co se dívat, na chodbách a dokonce i na WC najdete vitríny s miniscénami. Ve třetím patře je i workshop, kde modeláři pracují na různých projektech, je zde také vyhrazený prostor pro speciální exhibici v několika vitrínách s různými historickými výjevy od středověku až po druhou světovou válku.
Pak už nás čekalo vlastní kolejiště, sekce Itálie. Ve chvíli, kdy uvidíte tenhle miniaturní svět, který vytvořily šikovné lidské ruce, zůstanete v úžasu stát. Itálie je propracovaná do nejmenších detailů, najdete zde třeba Vatikán s bazilikou svatého Petra, kde na vás z balkonu mává samotný papež, detailně provedené Coloseum, římské hlavní nádraží Roma Termini, kde v nádražní hale panuje čilý ruch. K Itálii neodmyslitelně patří Benátky, které jsou také věrně zobrazeny. Vše je profesionálně napatinováno a působí to velmi věrohodně. Je zde spousta funkčních tlačítek, kterými spustíte různé akce, například paní krmí holuby na náměstí svatého Marka, rozhoupete lodě na vlnách, loď, která vykládá zboží omylem porazí lampu a spousta dalších akcí. Na konci prohlídky celé Itálie jsou Pompeje, kde při každém setmění dojde k výbuchu sopky Vesuv, po které stéká láva směrem k Pompejím.
Na Itálii navazuje Švýcarsko, další část úchvatného kolejiště, kde se tyčí téměř šestimetrový Matterhorn až do čtvrtého patra, který je protkán tunely a viadukty, po kterých jezdí švýcarské soupravy, je tu mimo jiné i Landwasserský viadukt a mnoho dalších. Dále je zde továrna na čokoládu a monstrózní koncert DJ Boba s více než 20.000 diváky. Po schodech vyjdete kolem Matterhornu do čtvrtého patra, kde Švýcarsko pokračuje a kde se můžete pokochat leteckým pohledem na Švýcarsko, které je i pod vámi. Na konci Švýcarska najdete i cementárnu Holcim.
Další sekcí je Bavorsko s nejstarším lodním výtahem blízko Niederfinowa, který ve skutečnosti překlenuje výškový rozdíl 36 metrů. Dále zde můžete obdivovat věrnou zmenšeninu zámku Neuschwanstein.
Na Bavorsko plynule navazuje fiktivní letiště Knuffingen, které je přesnou replikou letiště v Hamburku. Letiště je úžasná technická záležitost, kde před vašima očima probíhá miniaturní letecký provoz. Letadla přilétají a rolují poté, co se vynoří z opony mraků, některá letadla rolují k letištní hale, jiná zase na odlet z letiště. Poté, co narolují na letištní plochu, se zespodu vynoří dvě tyče, které se nasadí na letadlo, které se rozjede a tyče se postupně vysouvají a letadlo vzlétá. Vše je doprovázeno reálným zvukem leteckých motorů. Občas pro zpestření přiletí raketoplán, nebo Han Solo z Hvězdných válek se svou kosmickou lodí. 🙂 Je to úžasná podívaná, na kterou se vydržíte dívat hodiny.
Hned vedle Švýcarska je sekce Rakousko, kde je železniční stanice St. Wendel a stejnojmenný lyžařský areál s pohybujícími se lanovkami a padající lavinou.
Rakousko bylo propojeno Schauertalským mostem s Knuffingenem, který byl další sekcí. Zde jsme viděli obrovské knuffingenské hlavní nádraží, které není reálné, stejně jako celý Knuffingen, který si tvůrci Wunderlandu vymysleli. Je zde i velká požární stanice, ze které vyjížděla požární auta hasit požár.
Další sekcí je střední Německo, kde je 12 metrová ICE trať se třemi mosty a obří zábavný park s ruským kolem a dalšími atrakcemi.
Další sekce Hamburk byla propojena se středním Německem. I zde si tvůrci s kolejištěm vyhráli, je zde nádraží Dammtor, stadion Volkspark s 12.500 fotbalovými fanoušky, kostel svatého Michala, který je replikou vybudovanou podle původních konstrukčních plánů, dále je zde i hlavní nádraží v Hamburku a budova labské filharmonie, která se při zmáčknutí funkčního tlačítka otevře a je vidět, jak v ní hraje labský orchestr, úžasná podívaná. Je tu i naznačená obchodní čtvrť s architekturou z červených cihel, včetně budovy Modellbahn Wunderland.
Naproti sekci Hamburk byla sekce USA, kterou jsme viděli pouze z rychlíku, 🙂  protože nás už tlačil čas. Sice otevírací doba byla prodloužena až do jedné hodiny ranní, ale vzhledem k tomu, že už bylo čtvrt na jednu, pokračovali jsme do další sekce, Skandinávie.
Skandinávie je poslední sekcí, kde je k vidění most Storebelt, nejdelší most ve Wunderlandu, 10,45 metrů, maják v Severním baltském moři, který je umístěn v nádrži s 30.000 litry vody, po které plují zámořské lodě. Dále jsme viděli arktickou katedrálu, která je původně umístěna v Tromso, přesnou repliku dřevěného kostela Heddal. Ke konci sekce je naznačeno Polární moře a důl na těžbu rudy v Kiruně.
Tím naše prohlídka Miniatur Wunderland skončila, protože bylo za pět minut jedna hodina ráno, rychle jsme pospíchali k východu, prohlídkou jsme tedy strávili cca 10 velmi příjemných hodin plných zážitků. Ještě musím dodat, že je to fascinující podívaná a němečtí modeláři ve Wunderlandu jsou velmi šikovní, takže veškerá sláva, která o Wunderlandu koluje, je zasloužená. Všem vřele doporučuji navštívit a na vlastní oči vše shlédnout.
My jsme v Hamburku zůstali ještě dalších pár dní, abychom si prohlédli i město a zajímavé památky, než jsme se vydali zpět na letiště, kde se s námi při vstupu do letištní haly rozloučil nápis Auf Wiedersehen in Hamburg! Vše jsem samozřejmě točil a fotil, takže se můžete podívat na 8 videí (včetně příletu a odletu z Hamburku) a 1280 fotek, které jsem rozdělil do pěti galerií.