Červen – říjen 2019

V červnu jsem se opět vrátil k práci na zatopeném lomu. Rozhodl jsem se, že s tím trochu pohnu. Dodělal jsem střední a spodní část skály a skálu nad tunelovým portálem. Potom jsem slepil horní a střední část skály a spoj zatmelil silikonem tak, aby obě části na sebe navazovaly. Vyhloubil jsem prostor pro budoucí vodní plochu a její okraje jsem vytvaroval podle skal. Také jsem dotvaroval skálu v oblouku u kolejí a cestu z lomu k nechráněnému přejezdu. Protože plocha zatopeného lomu bude vyndavací, abych se případně mohl dostat k nádraží Nové Strašecí, bylo nutné odříznout přesahující část skály, která bude přilepená na konci nádraží Chomutov. Proto jsem si na Aliexpresu pořídil řezací nůž na polystyren. Fixou jsem si naznačil místo řezu, ale protože jsem nechtěl, aby byl řez vidět, začal jsem řezat seshora mezi spárami skal čepelí odlamovacího nože šikmo tak, abych se dostal k naznačené čáře. Potom jsem zespodu řezal elektrickým nožem na polystyren a snažil se oba řezy spojit pod skálou, aby nebyly vidět. Někde se to povedlo, někde jsem bohužel prořízl skálu skrz, takže jsem ji musel lehce opravovat. Po odříznutí přesahující skály mi už nic nebránilo ve slepení spodní části s již slepenou horní a střední. Po zaschnutí jsem opět spoj zatmelil silikonem. Také jsem zatmelil prostor pro budoucí vodní plochu, aby nebyly vidět nerovnosti. Poté jsem přilepil všechny části skal k ploše pro lom a vzniklé spoje jsem opět zatmelil.
Nějakou dobu jsem hledal na internetu, z čeho vytvořit vodní plochu a nejvíce se mi líbil Envirotex Lite, ale ten se bohužel v České republice nedá sehnat. Nakonec jsem vypátral dva tuzemské produkty, Epox G-500 a Chemex POX Z 21. Vybral jsem si Chemex POX Z 21 z důvodu lepší dostupnosti (koupil jsem ho v Praze). Chemex POX Z 21 je čirá dvousložková zalévací epoxidová pryskyřice, která se míchá v poměru 100:29, a dá se i kolorovat, to mi vyhovuje, měl jsem v úmyslu vodu zbarvit. Proto jsem si koupil tři pigmenty, modrý, zelený a hnědý, abych vyzkoušel, který bude nejvhodnější. Pro vyzkoušení pryskyřice jsem z polystyrenu vytvořil tři malé nádrže, u kterých jsem barevně upravil dno a stěny stejně, jako plánuji nabarvit prostor pro vodu v lomu. Do každé nádrže jsem nalil různě barevnou pryskyřici, zelenou, modrou a hnědou, kterou jsem si předtím namíchal. Z těchto tří barev je pro mě hnědá nepoužitelná, vypadá jak oranžová zakalená limonáda, modrá barva nevypadá špatně, ale vzhledem k modrému dnu s ním splývá, nejvíc se mi líbila zelená.
Ještě jsem se pustil do přeznačení nákladních vozů na přepravu kyseliny od firmy Fleischmann. Nejdříve jsem odstranil původní popisky ředidlem Gunze Mr. Thinner 110 (obyčejným lihem to nejde, je potřeba nasadit agresivnější chemii). Protože s popisky jsem smyl i černou barvu z cedulí, bylo nutné je znovu nastříkat načerno a pak terpve umístit obtisky, které jsem si koupil na pražské burze od p. Jirána. Obtisky jsem ještě přetřel vodičkou na obtisky Gunze Mr. Mark Setter, aby lépe přilnuly. Nakonec jsem vše zalakoval pololesklým bezbarvým lakem Gunze. Také bylo nutné vyměnit loukoťová kola za plná, protože vozy u nás jezdily v třetí epoše.
To je zatím vše. Budu dále pokračovat na zatopeném lomu.