Květen – září 2018

Přicházím s opožděnou aktualizací z května až září, dříve jsem bohužel nestihl aktualizovat. 🙁 V květnu jsem ozvučoval další lokomotivu, tentokrát to byla ČSD 335.1505 od Fleischmanna. V lokomotivě není vůbec žádné místo na zvukový dekodér. Použil jsem ESU Loksound Mini s 6ti pinovým konektorem, který bylo nutné odpájet kvůli protažení drátů karoserií. Karoserii lokomotivy jsem rozebral na jednotlivé díly. Z kotle jsem vyndal dýmniční dvířka a vytlačil závaží, které je v kotli. Část závaží bylo nutné uříznout tak, aby se dekodér vešel do kotle. Dekodér jsem k závaží přilepil oboustrannou lepící páskou. Do zadní části kotle jsem vyvrtal díru směrem k budce strojvedoucího a hned další do boku kotle směrem do vany vodojemu.  Další díra musí být na shodném místě ve vaně vodojemu tak, aby se z kotle daly prostrčit dráty do vany. Další díra je z vany vodojemu do budky strojvedoucího a na shodném místě v budce strojvedoucího jsem vyvrtal poslední díru tak, aby dráty od dekodéru šly prostrčit z vany vodojemu do budky strojvedoucího. Složitě se to vysvětluje, k obrázkům dám podrobný popis. Jednoduše řečeno, je nutné dostat dráty od dekodéru z kotle přes vanu vodojemu do budky strojvedoucího. Po zasunutí závaží s dekodérem do kotle a

Na videa se můžete podívat zde:


  prostrčení drátů do budky strojvedoucího  jsem  zpět připájel 6ti pinový konektor. K ozvučení jsem použil reproduktor Zimo, u kterého jsem zkrátil ozvučnici tak, aby reproduktor byl co nejméně vidět. Pak už jen stačilo zasunout konektor do lokomotivy, nasadit karoserii a schovat dráty do vany vodojemu, na kterou přijde zespodu nasadit záslepka. Dále jsem ještě ozvučil parní lokomotivu ČSD 413.073 od Brawy, na kterou jsem také použil dekodér Loksound. Ozvučení není nikterak složité, stačí jen odšroubovat karoserii tendru a zasunout dekodér do konektoru a přišroubovat reproduktor. Na výsledek ozvučení obou lokomotiv se můžete podívat ve videích.
Také jsem lehce pokročil se stavbou T211.0 Prasátka, mám postavený pojezd od PG pojezdy a pokračoval jsem ve stavbě podvozku, na který jsem připájel hotové rozsochy a přizpůsobil na pojezd od Pavla Gülicha.
S kolegy modeláři z pražské burzy jsem se jel podívat na modelářské obchody do okolí Drážďan, kde jsem nakoupil různé věci na stavbu kolejiště. V obchodě Elriwa jsem koupil pozadí za kolejiště Auhagen 42513 a 42514 Krušné hory 1 a 2. Vzhledem k tomu, že kolejiště již stojí přímo u zdi a nechtěl jsem ho rozebírat, bylo tapetování pozadí trochu složitější. 🙂 Nejdříve jsem pozadí ořízl tak, aby mi sedlo, jak jsem potřeboval, pak jsme s manželkou částečně zašoupli pozadí za kolejiště, natřeli lepidlem na tapety a přilepili ke zdi. Na postup lepení se můžete podívat ve fotogalerii. Ještě mám v plánu koupit jeden díl pozadí Auhagen 42513, díl 1 a dolepit pozadí na celém kolejišti. Ale to uvidíte až příště.