Listopad – prosinec 2019

V listopadu při cestě do Německa jsem si koupil kotlový vůz DR od Pika. Tyto vozy jezdily i u nás, tak jsem se pustil do jeho přeznačení. Piko má popisky, které nejdou odstranit lihem, takže jsem opět použil ředidlo Gunze Mr. Thinner 110. Toto ředidlo jsem použil jen na odstranění popisků na černých cedulích, ty jsou plastové, takže nehrozí smytí podkladové barvy. Na odstranění popisků z kotle jsem použil brusný papír zrnitosti 2000 pod vodou. Velmi jemně jsem namočeným brusným papírem hladil místo s popiskem, dokud jsem ho nevybrousil. Na pražské burze jsem si koupil obtisky od p. Jirána, kterými jsem vůz přeznačil. Obtisky jsem ještě přetřel vodičkou na obtisky Gunze Mr. Mark Setter, aby lépe přilnuly. Nakonec jsem vše zalakoval pololesklým bezbarvým lakem Gunze.
Jak jsem minule slíbil, pokračoval jsem v práci na zatopeném lomu. Celý zatopený lom jsem natřel černou barvou Balakryl. Bohužel použitý silikon na zatmelení spojů mi vylezl z barvy ven a nešel přetřít. Na zatření silikonu jsem použil šedivou syntetickou barvu Humbrol, ta už styroduru neublíží, protože je natřený Balakrylem. Ještě jsem k zatopenému lomu přilepil skálu nad tunelem. Protože skála úplně nesedla k zatopenému lomu (kde soudruzi z NDR udělali chybu?), musel jsem vzniklou spáru vyplnit styrodurem, zaříznout a pak zatmelit silikonem. Skálu nad tunelem jsem také natřel černým Balakrylem. Chtěl jsem použít tunelový portál od Auhagenu, který jsem si před časem koupil, ale bohužel profil tunelu je tak úzký, že se nedá v oblouku použít. Takže jsem se vrátil k tunelovému portálu od Malé železnice, ale hradby jsem použil z portálu od Auhagenu. Hradby jsou z druhé strany duté, což se mi nelíbilo, takže jsem je zatmelil dvousložkovým tmelem Epoxy Putty. Portál jsem přestříkal barvou Gunze 39 Dark Yellow.
Mezitím, co mi zasychala barva na tunelovém portálu, jsem se pustil do ozvučení motoráku M275.115 Ganz od MTB. Po sundání karosérie jsem zjistil, že nezůstane jen při ozvučení, ale budu muset upravit i interiér. Nelíbily se mi černé dráty uprostřed prostoru pro cestující a mosazný setrvačník, který svítil na dálku. Nejdříve jsem vysunul palubní desku v kabině strojvedoucího, aby šla vyndat poziční světla, potom jsem odpájel dráty od podvozku z plošného spoje a odšrouboval a vyndal celý plošný spoj. U vyndaných sedaček jsem natřel madla stříbrnou barvou a setrvačník šedivou barvou Tamiya XF-25. Do podlahy a do přepážky jsem vyvrtal díru průměr 2 mm pro protažení drátů k reproduktoru, stejnou díru jsem vyvrtal i do plošného spoje tak, aby dráty nebyly vidět v nástupním prostoru. Černé dráty od zadního podvozku jsem natřel částečně šedivou a částečně bílou tak, aby splynuly s šedivou podlahou a bílou přepážkou. Dráty jsem protáhl pod sedačkami až k zadní přepážce tak, aby netrčely uprostřed prostoru pro cestující. Dráty k reproduktoru jsem připájel na plošný spoj a protáhl vyvrtanou dírou do nástupního prostoru, z něj horním okýnkem v přepážce do prostoru pro cestující a spodním okýnkem zpět do nástupního prostoru, kde jsem je vedl po podlaze do vyvrtané díry v protější přepážce do druhého prostoru pro cestující, kde jsem je protáhl pod sedačkami a vyvedl ven podlahou. Dráty jsem ještě natřel šedivou barvou Tamiya XF-25, aby nebyly vidět na podlaze. Pak jsem zkrátil ozvučnici u Zimo reproduktoru tak, aby reproduktor zapadl mezi skříně na podvozku a nebyl vidět. Mezi skříně na podvozku jsem nalepil oboustrannou lepící pásku, na Zimo reproduktor jsem nalepil druhou lepící pásku, dráty jsem připájel k reproduktoru a natřel načerno. Reproduktor jsem přilepil mezi skříně na podvozku oboustrannou lepící páskou. Pak už jen stačilo zasunout Zimo dekodér a vyzkoušet zvuk od Jacka. Při provozní zkoušce jsem zjistil, že zadní pluh je příliš blízko u kolejí a celá lokomotiva je nakřivo. Myslel jsem si, že MTB udělalo vadný podvozek, takže jsem si z plastové destičky o šířce 1 mm uřízl čtvereček 5 x 5 mm a vyvrtal do středu díru. Vyšrouboval jsem šroub, který drží zadní podvozek a je ještě v plastovém čepu, a vložil jsem čtvereček z plastové destičky mezi podlahu a podvozek a zašrouboval zpátky šroub.  Ukázalo  se,  že otočný 
Na videa se můžete podívat zde:

  podvozek není špatně vyrobený, protože pluh u tohoto podvozku byl najednou o celý 1 mm výš, než druhý. Vada podvozku je v tom, že zalézá do podlahy a vytlačuje plastový čep se šroubem směrem nahoru. Napadlo mě, jak tomu zamezit. Udělal jsem si stejný čtvereček 5 x 5 mm s dírou uprostřed, ale tentokrát z leptaného plechu 0,3 mm, a vložil ho místo plastového čtverečku. Pak už bylo vše v pořádku a oba pluhy byly přibližně ve stejné výšce. Vše se ještě pokusím popsat v galerii u obrázků. Potom už stačilo jen zacvaknout karosérii a pohrát si se zvuky od Jacka. Nastavit hlasitost a přenastavit funkční tlačítka podle mé potřeby. Na výsledek se můžete podívat ve videu.
Nakonec jsem se ještě vrátil k zatopenému lomu, který jsem natřel celý šedivou barvou Balakryl. Ve stavbě lomu budu pokračovat i příště.