Červenec – září 2017

Na kolejišti jsem měl programovací kolej, kde jsem mohl programovat pouze Lenz centrálou. Při programování ESU zvukových dekodérů jsem musel dekodér naprogramovat v obýváku a pak lokomotivu vyzkoušet na kolejišti. Další úpravy následovaly zase v obýváku a zkouška opět na kolejišti. V červenci už mi došla trpělivost, takže jsem začal přemýšlet, jak to vyřešit. V šuplíku jsem měl starší osmipólový otočný přepínač, který jsem proměřil multimetrem a zjistil jsem, že by se mi hodil k přepínání mezi třemi systémy, které používám k programování, Lenz, Roco a ESU. K systému Lenz jsem ještě potřeboval přepínat mezi programováním a jízdou, na to jsem použil kolíbkový přepínač. Oba přepínače jsem zasadil do cuprextitové destičky a do rámu kolejiště jsem vyvrtal otvory, abych do něj mohl zasadit destičku s přepínači. V grafickém programu jsem vytvořil popisky k přepínačům a pak už jen stačilo vše správně propojit kabeláží tak, aby přepínače fungovaly. Teď po zapojení mohu využívat všechny tři systémy na jedné programovací koleji.
Protože jsem měl rozdělanou přestavbu slovenského Brejlovce 754 055-2 na brněnského ČD 754 023-0, rozhodl jsem se přestavbu dokončit. K dokončení přestavby bylo potřeba pouze přestříkat podvozky z černé barvy na šedivou a nalepit leptané tabulky, které jsem si nechal vyrobit u pana  Banka. Na podvozky jsem použil šedivé barvy Gunze Mr. Color 36 a 317 namíchané 1:1, také jsem nastříkal houkačky matnou zelenou barvou Revell 48. U pana Banka jsem si nechal vyrobit ještě další leptané tabulky na Sergeje T679.1158, které jsem barevně upravil tak, aby vypadaly jako smaltované. Podrobný popis postupu najdete u fotek. Upravenými tabulkami jsem  Sergeje  přeznačil,

Na video se můžete podívat zde:

  bíle jsem mu olemoval pluh. Tento Sergej měl ve skutečnosti malé hranaté nárazníky,  takže  bylo  nutné vyměnit kulaté nárazníky. Mezi svými náhradními díly jsem našel pouze velké hranaté nárazníky, ty jsem tedy zkrátil a boky nárazníků zaoblil.
Dále jsem pokračoval v ozvučení lokomotiv, tentokrát byl na řadě motorák M262.101 od Brawy. Musím podotknout, že tento model se Brawě příliš nepovedl, zajímalo by mě, kde soudruzi z NDR (z Brawy) udělali chybu. Špatné jízdní vlastnosti, odpadávání dílů, takto špatný model jsem ještě v ruce neměl. Je vhodný do vitríny, nesahat, nekýchat, nedýchat. Bylo s ním tolik práce, že i zadarmo by byl drahý. Na výsledek ozvučení se můžete podívat ve videu.
Lehce jsem také pokročil ve stavbě lomu, dokončil jsem vytvarování první části skály v zatáčce a začal jsem opracovávat další část skalního masivu lomu (viz fotky).