Kolínská řepařská drážka

22.8.2020 jsme se vypravili do Kolína-Sendražic, abychom se projeli Kolínskou řepařskou drážkou.
Kolínská řepařská drážka postavená v roce 1894 byla nejstarší řepařskou drážkou v Čechách. Vedla z Kolínského cukrovaru, který stál v místě dnešní Elektrárny Kolín a.s., do Františkova (Ovčáry), do Býchor a až do Jestřabí Lhoty. Celková délka trati dosáhla 10,6 km, odbočka do Františkova měřila dalších 0,9 km. Ke svému účelu sloužila drážka téměř 70 let. V 60. letech 20. století byla zrušena. Provoz řepařských vlaků zabezpečovaly původně parní lokomotivy, později motorové dvounápravové B 600/70 a BN 60. Vagony uvezly až 8 tun řepy. V roce 2000 bylo založeno občanské sdružení Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky. Cílem klubu bylo obnovit část řepařské drážky v úseku Kolín – Býchory a vybudovat muzejní expozici, kde by se návštěvníci mohli seznámit s historií cukrovarnictví a dopravy řepy v Polabí. V lednu 2005 vydal Městský úřad v Kolíně územní rozhodnutí ke stavbě Obnova Kolínské řepařské drážky. Během 10 let se podařilo znovu postavit 4,5 km úzkorozchodné dráhy, areál nádraží v Kolíně-Sendražicích a koncovou stanici v Býchorech. Velká čast trati byla postavena členy Klubu, zároveň  se  členové  podílejí  na  opravách  a  rekonstrukcích  lokomotiv   a   vagónů.  Slavnostní  otevření  prvního

Na video se můžete podívat zde:

  obnoveného úseku řepařské drážky se konalo 23. června 2007.
V současné době zajišťuje provoz zrekonstruovaná úzkorozchodná parní lokomotiva BS 80, která dříve jezdila v Královodvorských železárnách, a dieselové lokomotivy BNE 50, které pocházejí z cihelen a jiných průmyslových závodů. Členové Klubu pracují na zprovoznění další dieselové lokomotivy BN 60 H.
V den naší návštěvy byla právě parní lokomotiva BS 80 v čele vlaku, kterým jsme se svezli ze Sendražic do Býchor. Po cestě vlak přepadli kovbojové na koních, což bylo příjemným zpestřením jízdy. Vše jsem natáčel a fotil, takže se můžete podívat na video a 102 fotek.