Květen – září 2023

 

Před časem jsem si pořídil čtyřvozový set Vindobona s vozy 2x Aam, Bam a Bram od MTB a protože jsem již měl jeden motorový vůz ČSD M296.1, přikoupil jsem k setu motorový vůz ČSD M296.1006 Hydra, abych mohl sestavit soupravu Vindobony. U motorového vozu jsem udělal pár úprav, natřel jsem červené spojnice mezi sedačkami šedivou barvou Tamiya XF-25 a opěradla u sedaček barvou Tamiya Chrome Silver X-11. Nainstaloval jsem reproduktor a dekodér Zimo Plux 22 a motorový vůz jsem ozvučil. Dále jsem pokračoval na vozu Bram, který jsem osvětlil a také natřel spojnice mezi sedačkami a opěradla u sedaček. Ještě jsem natřel barvou Tamiya Chrome Silver X-11 plotýnky u sporáku v kuchyni vozu. Samozřejmě bylo nutné natřít vnitřek vozu dvěma vrstvami světle hnědé barvy XF-57, protože světlo interiéru prosvítalo karosérií. Podobně jsem postupoval i u ostatních vozů, které jsem osvětlil, natřel přepážky nad sedadly barvami bílou Tamiya XF-2 a světle hnědou XF-57 v poměru 7:3 ve prospěch bílé, samozřejmě všechny vozy bylo třeba natřít dvěma vrstvami světle hnědé barvy XF-57, aby neprosvítalo světlo interiéru karosérií. Ještě jsem upravil osvětlení interiéru tak, aby svítilo v digitálním provozu a dalo se vypínat přepínačem na plošném spoji. Na podrobnější popis úprav se můžete podívat u obrázků a na výsledek ozvučení a jízdy celé soupravy ve videu.
Rozhodl jsem se zvelebit terén vpravo od tunelu a u levého zhlaví. Pod strážním domkem povede silnice, kterou jsem přilepil a vedle tunelu, do kterého silnice ústí, jsem přilepil opěrnou zeď a přidal i pár skal.  Nerovnosti okolo silnice jsem vyplnil kousky polystyrénu. Silnici jsem natřel světle šedou barvou a pak na ni vymaskoval pruhy, které jsem nastříkal bílou barvou Gunze Mr. Base White 1000. Kopec, kde je kaplička s božími muky, jsem zasypal hlínou a na vynechaná místa jsem přilepil  kapličku  a  boží  muka. Poté  jsem  na  kopec  nasázel  drny  a  obsypal  hlínou
Na videa se můžete podívat zde:        


     

  kapličku a boží muka. V mezičase jsem zasypal hlínou i svah v oblouku za levým zhlavím, na který jsem také nasázel drny. V aplikaci drnů jsem pokračoval i okolo stavědla, kde jsem vytvořil cestu ke stavědlu a řepkovému poli. Pak jsem všude zasázel luční květy od Poláka. Na takto připravené plochy jsem zasadil zelenou trávu od miniNatur. U stavědla jsem přilepil zbývající část řepkového pole a nakonec jsem k výhybkám do připravených otvorů umístil výhybková návěstidla.
Nedávno jsem si koupil ČSD 354.130 Všudybylku od Roca. Je to velmi pěkný model, doufám, že Roco udělá i jiné varianty této hezké lokomotivy. Model je přišroubován k plastové imitaci koleje. Já jsem při ozvučování model z této koleje nesundal a nejdříve jsem vyndal krytku s dvojicí píšťal, pod kterou je schovaný šroubek k demontáži karoserie. Pod karoserií je velké závaží a podlaha s nástavcem osvětlení kabiny. Tato podlaha se musí nejdříve nadzdvihnout a pak odklopit. Pod ní je konektor Plux 22 pro dekodér. Je třeba ještě odšroubovat závaží, ve kterém je místo na reproduktor Zimo. Já jsem otvor pro reproduktor vylepil páskou, protože jsem měl obavy ze zkratu reproduktoru se závažím. Do konektoru jsem zastrčil dekodér Zimo Plux 22. Pak už stačilo jen vlepit reproduktor do otvoru a přišroubovat zpět závaží k plošnému spoji, na kterém jsou dva kontakty pro reproduktor. Nakonec jsem vrátil zpět podlahu s držákem pro osvětlení stanoviště strojvedoucího a nasadil karoserii, kterou jsem přišrouboval. Na výsledek ozvučení se můžete podívat ve videu.