Leden – duben 2021

Na začátku roku jsem se pustil do lepení Božích muk od JM Detail. Je to jednoduchá, malá stavbička, kterou plánuju umístit na kopec naproti strážnímu domku. Při stavbě jsem se držel návodu, detailnější popis najdete u fotek. Boží muka mi na kopci přišla osamocená, takže jsem prohrabal zásoby a našel jsem stavebnici od firmy Vollmer HO 3763 Wetterhaus, ze které jsem chtěl udělat kapličku k Božím mukám. Je to také malá stavbička s osmihranným půdorysem. Při stavbě se vyskytl jediný větší problém, napasovat všech osm stěn tak, aby na sebe dobře sedly. Sem tam bylo potřeba něco ubrousit, ale nakonec se vše povedlo. Bližší popis stavby je u fotek. 
Před časem jsem si koupil Motorák ČSD M152.0299 od MTB a protože MTB nehodlalo vyrobit přívěsný vůz Blm, koupil jsem si přívěsný vůz Blm od firmy Roco, u kterého jsem přestříkal podvozek načerno tak, abych ho mohl provozovat s M152 od MTB. U přívěsného vozu Blm jsem nejdřív sundal karoserii, plošný spoj a interiér vozu. Pak jsem celý podvozek kompletně rozebral a nastříkal černou matnou barvou Gunze Mr. Color 33 a pololesklým lakem Gunze Mr. Color 181. Po zaschnutí jsem celý podvozek složil, na něj nacvakl interiér a plošný spoj a nasadil karosérii. Podrobnější popis přestavby najdete u fotek. 
Od Jacka mi přišlo několik nahraných dekodérů se zvukem motorových lokomotiv, mezi nimi byl i zvuk Velkého Hektora. Po vyzkoušení dekodéru v Hektoru se mi nelíbil zvuk vycházející z originálního reproduktoru od MTB, takže jsem se rozhodl do Hektora nainstalovat reproduktor Zimo. Bohužel jsem nenašel rozumné řešení, jak reproduktor instalovat do lokomotivy bez její úpravy. Bylo nutné rozříznout závaží a udělat v něm místo na reproduktor, u kterého jsem trochu zkrátil ozvučnici tak, aby se vešel do místa vytvořeného v závaží. Reproduktor od MTB jsem odpájel od plošného spoje a na tyto kontakty jsem připájel reproduktor Zimo. Pak už stačilo jen nacvaknout karosérii a odzkoušet zvuk. Je o dost lepší než z reproduktoru MTB. Bližší popis ozvučení najdete u fotek.
S Motorákem M152 od MTB jsem si koupil i Motorák ČD 810 172 také od MTB, ke kterému jsem tento rok přikoupil přívěsný vůz Btax. Bohužel, jak už bývá standard u firmy MTB, tento přívěsný vůz se jim moc nepovedl. Nelíbily se mi dráty vedené prostředkem interiéru a drátky z plošného spoje ke koncovým světlům, které byly vidět předním sklem. Obzvlášť příšerně vypadaly přepážky mezi nástupním prostorem a prostorem pro cestující a také mě zarazilo, že osvětlení interiéru je napájeno jen z jednoho podvozku. Takže jsem udělal nové sběrací plíšky k druhému podvozku. Na přepážku mezi nástupním prostorem a prostorem pro cestující jsem přilepil tenkou plastovou destičku, kterou jsem vystřihl z víčka od hořčice, a všechny stěny jsem natřel barvou Tamiya XF-59 Desert Yellow. Všechny původní drátky jsem odpájel od plošného spoje a vedl je tak, aby nebyly vidět. Detailní popis předělávky najdete u fotek.
Začátkem dubna jsem začal natírat skály u tunelu. Jako první nátěr jsem použil černý Balakryl, další vrstva byla tmavě šedivá a nakonec jsem skály natřel světle šedivou tak, aby vynikly vrcholy skal. Měl jsem v plánu upravit skály tak, jak jsem to dělal v zatopeném lomu, ale bohužel jsem měl v práci úraz, při kterém došlo k tříštivé zlomenině patní kosti a zlomenině dvou obratlů. Takže už měsíc musím ležet na posteli a nesmím vstát. S touto aktualizací mi výrazně pomohla manželka, bez ní bych to nedal dohromady.