Leden – duben 2023

 

V lednu jsem se pustil do ozvučení 755 001-5 Brejlovce od MTB. K tomu jsem použil dekodér Plux22 ESU Loksound 5. Nejdříve jsem sundal karoserii a do místa pro reproduktor jsem přilepil plastovou destičku oboustrannou lepící páskou, na kterou jsem také oboustrannou lepící páskou připevnil reproduktor. Dráty od reproduktoru jsem připájel ke kontaktům na plošném spoji. Pak už jen stačilo nasadit zvukový dekodér a nahrát do něj zvuk Brejlovce. Na výsledek se můžete podívat ve videu.
Potom bylo třeba předělat předvěst, kterou  mám od Viessmanna v německém provedení s oranžovým terčem. K počeštění tohoto návěstidla jsem musel terč přestříkat nejdříve bílou barvou a pak žlutou, protože žlutá barva špatně kryje. Předvěst bude umístěna před mostem, částečně zaříznuta do skály u zatopeného lomu, takže jsem vytvořil ze zbytků opěrné zdi podstavec pod toto návěstidlo. Návěstidlo bude pevně přichyceno k vyndavací části se zatopeným lomem, proto bylo potřeba vyřešit jednoduché propojení návěstidla. Použil jsem k tomu šestipinový konektor, jak je vidět na obrázku. Pro předvěst jsem ještě udělal dekodér podle návodu z bývalých stránek DCCkoleje, které již bohužel nefungují.
Ke strážnímu domku jsem nainstaloval dvouramenné vjezdové návěstidlo od Viessmanna. Toto návěstidlo má dva přestavníky a bohužel není kompatibilní s dekodérem od DCCkoleje, takže jsem musel koupit originální dekodér od Viessmanna. Dekodér jsem nainstaloval pod kolejiště a propojil ho s vjezdovým návěstidlem. Když už jsem  byl  pod
Na videa se můžete podívat zde:        


     
  kolejištěm, rozhodl jsem se předělat provizorně zapojené dráty od osvětlení. Nejdříve jsem nařezal z cuprextitové desky obdélníkové destičky, které jsem přišrouboval k rámu kolejiště a na ně jsem připájel všechny dráty od osvětlení. A hned to vypadá lépe. 🙂 
Dále jsem pokračoval na vyndavací části se skálou, kde jsem nejdříve na hlínu udělal zatravňovačkou drny ze suché trávy miniNatur pozdní podzim 2 mm. Na některá místa mezi drny jsem zasadil luční květy od Poláka. Na takto připravený podklad jsem nanesl zatravňovačkou zelenou trávu miniNatur časný podzim 2 mm. Na horní část vyndavacího dílu se skálou jsem přilepil část řepkového pole od Poláka. Na zasetou trávu a skály jsem přilepil keře od polské firmy MBR model, já jsem použil katalogová čísla 50-5002 a 50-5004. Tyto keře vřele doporučuji, skvěle se s nimi pracuje. Na konec jsem zasázel ještě pár stromů a celou tuto vyndavací část tím vlastně dokončil. 
V dubnu jsem si přivezl z Německa objednaného ČSD 498.104 Albatrose od firmy Trix. Je to velmi pěkný model československé rychlíkové lokomotivy. Bohužel, zvukový dekodér se moc nepovedl, hlavně německo-slovenské hlášení, které je příšerné. Nicméně zvuk je použitelný, takže jsem se rozhodl dekodér přizpůsobit svým potřebám. K tomu mi výrazně pomohla DiskuzeModely.biz, hlavně příspěvek od uživatele horak a jeho PDF soubory, kde jsem pochopil, jak přemapovat funkční tlačítka. Podle manuálu k dekodéru mSD3 jsem si nastavil jednotlivé hlasitosti a upravil počet rázů páry na otočení kola tak, aby vše odpovídalo skutečnosti. Na výsledek se můžete podívat ve videu.