Leden – květen 2019

Po nějaké době tu  mám další aktualizaci. Ke konci roku jsem si bohužel zvrtnul kotník, takže jsem se v lednu a v části února k ničemu nedostal. Když už jsem se mohl jakžtakž pohybovat, začal jsem dělat na ozvučení a přeznačení parní lokomotivy SNCF 150 C 661 (BR 58), která u nás jezdila pod označením ČSD 536.0501. Lokomotivu jsem koupil před nějakým časem v Ben-Zerba. Při ozvučování lokomotivy jsem se rozhodoval mezi dvěma zvuky od ESU do dekodéru 4.0 a do dekodéru 3.5. Líbil se mi více zvuk do ESU Loksound 3.5, lokomotiva má 21-pinový konektor a já jsem měl bohužel jen 8-pinový dekodér, takže jsem musel udělat přechodku z 21-pinového rozhraní na 8-pinové. Reproduktor jsem použil originál ESU. V této lokomotivě to není problém, reproduktor i dekodér je schovaný v tendru, kde je dost místa, motor je v lokomotivě. Když bylo vše hotové, koupil jsem si na výměnném setkání v Opletalově ulici obtisky na tuto lokomotivu (ČSD 536.0501) od R. Kwasnicy (obtisky.parostroj.net). Nejdřív bylo nutné odstranit původní popisky, které jsem opatrně stíral uchošťourem namočeným v lihu. Poté jsem ještě místa, kde byly popisky, přestříkal matnou černou barvou Gunze Mr. Color 33. Pak už přišly na řadu obtisky ČSD. Obtisky jsou velmi jemné, takže se s nimi musí zacházet opatrně, aby se nepoškodily. Nanesl jsem je na patřičná místa, po lehkém zaschnutí jsem je ještě přetřel vodičkou na obtisky také od Gunze Mr. Mark Setter a přestříkal pololesklým lakem Gunze Mr. Color 181. Výsledek ozvučení a přeznačení můžete vidět na videu.
Další na řadu přišel motorový vůz M296.1009 od MTB. Na ozvučení jsem použil dekodér Zimo, zvuk jsem si nechal nahrát u Petra Smutka (Jacek-modely). Po sundání karosérie jsem se rozhodl dát reproduktor stejně jako Petr Smutek mezi přepážky nástupního oddílu. U reproduktoru jsem zkrátil ozvučnici, co nejvíce to šlo a zkusil jsem ho dát mezi přepážky. Bohužel díra mezi přepážkami je z jedné strany rovná a z druhé strany půlkulatá, takže reproduktor mezi nimi neseděl rovně. Rozhodl jsem se tedy motorák rozebrat, vyndat přepážky a vybrousit otvor tak, aby reproduktor mezi ně zapadl. Nejdříve bylo nutné sundat obě stanoviště strojvedoucího, aby šlo vyndat čelní osvětlení, a pak odšroubovat horní plošný spoj s osvětlením. Podlaha s přepážkami je přišroubovaná k rámu pojezdu třemi šrouby, dva šrouby jsou zprava a zleva pod podvozkem a třetí šroub je pod spřáhlem (chvíli mi trvalo, než jsem ho našel 🙂 ). Pak jsem vybrousil půlkulatou stranu mezi přepážkami do rovna (zároveň s přepážkou) tak, aby do ní reproduktor  zapadl.  Když  už  jsem  měl  motorový  vůz  celý  rozebraný, rozhodl jsem se vylepšit  interiér. Vyndal
Na videa se můžete podívat zde:


   
  jsem sedačky pro cestující, u kterých jsem natřel madla stříbrnou barvou a spojnice mezi sedadly šedou barvou Tamiya Color XF-25, která je téměř stejná jako barva na podlaze nastříkaná MTB. Za přepážkami nástupního oddílu v prostoru pro cestující jsem si všiml díry v podlaze, která nebyla nastříkaná našedo a koukal z ní šroub od podvozku. Tuto díru jsem zakryl kouskem velmi tenkého plastu vystřiženého z víčka od hořčice, který jsem k podlaze přilepil oboustrannou lepící páskou, ten jsem také natřel až k přepážkám šedou barvou Tamiya XF-25. Poslední úpravou interiéru bylo natření černých drátů k podvozku nabílo, černé dráty na bílé přepážce svítily. Pak jsem vše složil zpět dohromady a protáhl bílé drátky k reproduktoru z horní části přes oddíl pro cestující spodním okýnkem ve dveřích přepážky do nástupního oddílu. Drátky jsem z jedné strany připájel k reproduktoru a z druhé strany na pájecí plošky na horním plošném spoji. Do nástupního oddílu jsem přilepil oboustrannou lepící pásku a na ni reproduktor. Nakonec jsem nacvaknul karosérii na podvozek. U fotek ještě vše popíšu.
Co se týče zvuku v Zimo dekodéru, přenastavil jsem si některá funkční tlačítka podle své potřeby, např. jsem sloučil otevření a zavření dveří pod jedno tlačítko (zapnutím otevřu dveře, vypnutím je zavřu), stejně jsem udělal i svěšení a rozvěšení šroubovky (jezdím převážně přes TrainController 7, kde je možné použít pouze 12 funkčních tlačítek). Také jsem si upravil hlasitost některých zvuků, jako např. brzd, otevření a zavření dveří a píšťaly výpravčího, které nebyly skoro slyšet. Na výsledek se můžete podívat ve videu.