Leden – květen 2022

Po nějaké době tu  mám další aktualizaci. Vrátil jsem se ke skalám u tunelu, které zůstaly natřené pouze světle šedou barvou. Pokračoval jsem s akrylovými barvami Tamiya XF-67 Nato green, XF-52 Flat earth a XF-59 Desert yellow, ředěnými destilovanou vodou, kterými jsem postupně nastříkal skály. Na závěr jsem namíchal olejové barvy sienu přírodní a bílou tak, abych získal hodně světle hnědou barvu, kterou přejedu vrcholky skal metodou dry brush. Podrobnější popis barvení najdete u jednotlivých fotek.
Potom jsem se pustil do osvětlování vozů ČSD Amee a Bmee, do kterých jsem použil osvětlení od STE Electronic pro vozy Y B, Bc, Bds s 10 oddíly (10 led diod). Nejdříve jsem z vozu vycvakl šasi s oběma podvozky a odstranil z něho vnitřní vybavení. Z šasi jsem pomocí špendlíku uvolnil oba dvouosé podvozky, sundal jsem oboje dvoukolí, abych do rámu podvozku mohl udělat dva podlouhlé otvory pro prostrčení snímacích kontaktů, na které jsem nejdříve připájel drátky (tyto vozy nemají přípravu na osvětlení). Bližší popis najdete u fotek. Do rámu podvozku jsem dal zpátky dvoukolí a oba dvouosé podvozky jsem zpět zacvakl do šasi. Drátky od snímacích kontaktů jsem protáhl otvorem u pérka od kinematiky. Po odejmutí střechy z karoserie je nutné vyvrtat dva otvory o průměru 5 mm do stropních přepážek tam, kde přepážky překáží diodám (viz popis u obrázku). Protože mám doma vůz BDmeer od firmy A.C.M.E., který má pěkně vybarvený interiér, snažil jsem se interiér vozů od Tilligu přiblížit tomuto vzhledu. Takže jsem nejdříve zalepil otvory v podlaze nad pérkem kinematiky tenkou plastovou destičkou (víčko od hořčice) a celou podlahu jsem natřel šedou barvou Tamiya XF-25. Stěny interiéru jsem natřel světle šedou barvou Tamiya XF-20 a bílou barvou XF-2 v poměru 1:3 ve prospěch bílé. Lemování oken a dveří v uličce pro cestující a stěnu nad sedačkami jsem natřel hnědou barvou Tamiya XF-59. Detaily na šasi jsem natřel bílou barvou Gunze Mr. Base White a barvami Tamiya červenou XF-7 a žlutou XF-3. Takto upravený interiér a šasi jsem zkompletoval s karoserií, drátky  od  snímacích  kontaktů  jsem  protáhl prostorem  WC  a  připájel  k  plošnému  spoji  s led diodami. Potom
Na video se můžete podívat zde:

  jsem na karoserii zacvakl střechu. Vůz BDmeer má detailnější karoserii, proto jsem alespoň natřel koncová světla červenou barvou Tamiya XF-7 a olemoval je stříbrnou barvou Tamiya X-11. Touto barvou a černou barvou Tamiya XF-1 jsem natřel i hadici. Na stupačky jsem použil střibrnou barvu Gunze Mr. Color 8. Tímto bylo osvětlení a úprava vozu hotová.
Na závěr jsem ještě ozvučil ČSD T499.002 Kyklopa od MTB. Nejdříve jsem do prostoru pro reproduktor přilepil oboustrannou lepící páskou plastovou destičku 1 mm, na ni reproduktor Zimo a drátky od reproduktoru jsem připájel k plošnému spoji. Pak už stačilo zastrčit dekodér do konektoru v plošném spoji a ozvučení bylo hotovo (nic složitého). Kyklop se vám předvede ve videu současně s osvětlenými vozy BDmeer, Amee a Bmee.