Úzkorozchodná trať SDG – Cranzahl – Kurort Oberwiesenthal

24.5.2019 jsme se vydali s kolegy modeláři do Cranzahlu, abychom se projeli po úzkorozchodné trati z Cranzahlu do lázní Oberwiesenthal. 
Spojení „wiesenthalských míst“ v oblasti Fichtelbergu se saskou železniční sítí začalo prvními plány úzkorozchodné železnice již v roce 1893. Saská vláda rozhodla ve svých dvou komorách dne 1. března 1894 o výstavbě železnice z Cranzahlu do Oberwiesenthalu. Stavba začala v dubnu 1896 a navzdory obtížné topografické situaci byl Fichtelbergbahn slavnostně otevřen 19. července 1897. V neposlední řadě díky výstavbě železnic se cestovní ruch v regionu neustále zvyšoval až do první světové války. První vlaky byly využívány zejména v zimě. Již v roce 1910 musel být vlak rozšířen, protože již nesplňoval požadavky na dopravu. Fichtelbergbahn se stal nejvýznamnější součástí cestovního ruchu v regionu.
Úzkorozchodná  trať  vede  z  Cranzahlu  přes  údolí  Sehmatal  do  zastávky  Unterneudorf,  potom  stoupá   kolem

Na video se můžete podívat zde:

  pěkných krušnohorských domů do nádraží Neudorf. Odtud trať pokračuje do zastávky Vierenstraße. Dále trasa vede strmým stoupáním, které lemují husté smrkové lesy až do stanice Kretscham-Rothensehma. Po dalších 2,5 km vlak zastaví v nádraží Niederschlag, kde se křižují soupravy, které jedou do Oberwiesenthalu,nebo z Oberwiesenthalu. Trať dále pokračuje okolo potoka Pöhlbach do zastávky Hammerunterwiesenthal a po 2,1 km je předposlední zastávka Unterwiesenthal. Těsně před konečnou stanicí Kurort Oberwiesenthal (lázně Oberwiesenthal) vlak přejíždí přes viadukt Hüttenbach, který je 110 m dlouhý a 23 m vysoký. Město Oberwiesenthal je nejvýše položeným městem v Německu, v nadmořské výšce 914 m.
Vše jsem natáčel a fotil, takže se můžete podívat na video a 121 fotek.